TÁJÉKOZTATÓ A VADÁSSZÁ VÁLÁS FOLYAMATÁRÓL, A VADASZVIZSGÁT MEGELŐZŐ VADÁSZTANFOLYAMRÓL, A VADÁSZFEGYVER MEGSZERZÉSÉNEK FELTÉTELEIRŐL
Milyen engedélyek birtokában lehet vadászni Magyarországon?
Magyarországon vadászni vadászjegy vagy vadászati engedély birtokában lehet. Magyar állampolgár – és bizonyos feltételek esetén külföldi állampolgár – vadászjegy birtokában, a külföldi bérvadászok általában vadászati engedéllyel hódolhatnak Magyarországon szenvedélyüknek.
Jelen tájékoztatónkban a magyar állampolgároknak szeretnénk segítséget nyújtani vadásszá válásukhoz.
Vadászjegyet kérelemre az a magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező tizennyolcadik életévét betöltött személy kaphat, aki
- a) eredményes vadászvizsgát tett;
- b) nem áll vadászjegyet visszavonó határozat hatálya alatt; továbbá
- c) a vadászat során másnak okozott károk fedezetére szolgáló érvényes vadászati felelősségbiztosítással rendelkezik.
A vadászjegy Magyarország területén jogosít vadászatra.
Vadászvizsgát kizárólag magyar nyelven lehet tenni!
A vadászvizsga eredményes letételét követően lehet igényelni a vadászjegy kiadását, a lakóhely szerinti Vadászkamara területi szervezeténél. A vadászjegyváltáshoz igazolni kell, hogy az érintett valamelyik biztosító társaságnál megkötötte a vadász felelősség- és balesetbiztosítási szerződést. (A szerződés a vadászjegyváltással együttesen a kamaránál is megköthető.)
Vadászvizsga
- § (1)* Vadászvizsgát (a továbbiakban: vizsga) az arra felkészítő és azt megelőző tanfolyam eredményes elvégzését követően, a kamara által megbízott bizottság előtt lehet tenni.
(1a) * A vizsgát megelőző tanfolyam szervezésére az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint a vadászati hatóság ad engedélyt.
(2) * A vizsga a vadászati jog gyakorlásával, hasznosításával, továbbá a természetvédelemmel kapcsolatos elméleti ismeretekből, valamint sörétes és golyós vadászlőfegyverekről szóló elméleti részből és - kivéve a kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászókat - gyakorlati vadászlövészetből áll.
(2a) * Elméleti és gyakorlati kiegészítő vizsgát tesz
- a) az íjjal vadászó vadászíjász,
- b) a ragadozó madárral vadászó solymász,
- c) a magyar agárral vadászó agarász.
- d) az elöltöltő fegyverrel vadászó elöltöltő-fegyveres
Vadászvizsgát az a személy tehet, aki a vadászvizsgára felkészítő és azt megelőző tanfolyamot a vizsga napját megelőző 2 éven belül igazoltan elvégezte.
VADÁSZTANFOLYAM
A kötelező, 100 órás kurzus elvégzéshez válassza a Venator Vadásztanfolyamot, akik évtizedes tapasztalatukkal és kiemelkedő szakmai felkészültségükkel Magyarország számos pontján képzik a vadászjelölteket.
Jelentkezéshez keresse fel a www.vadasztanfolyam.hu weboldalt!
A vadász
Vadász az a személy lehet, aki rendelkezik:
- vadászjeggyel,
- az illetékes rendőrhatóság által kiállított vadászlőfegyver-tartási engedéllyel.
- a) vadászlőfegyverrel folytatott vadászat esetén a vadászlőfegyver tartására jogosító engedéllyel,
- b) a ragadozó madárral folytatott vadászat esetén a természetvédelmi hatóság által ragadozó madár tartására kiadott engedéllyel és ragadozó madárral történő vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgával,
- c) elöltöltő fegyverrel folytatott vadászat esetén az elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító engedéllyel,
- d) vadászíjjal folytatott vadászat esetén vadászíjászatra feljogosító kiegészítő vizsgával, vagy
- e) magyar agárral folytatott vadászat esetén agarászatra feljogosító kiegészítő vizsgával, és vadászatra alkalmas magyar agárral
rendelkezik.
A vadászlőfegyver megszerzésére (megvásárlására), illetve tartására az engedélyt az illetékes rendőrhatóság adja meg.
Ilyen engedélyt az kaphat, aki
- a rendőrség által rendszeresített formanyomtatványon a kérelmét benyújtja
- igazolja azt, hogy a lőfegyver tartására egészségileg, pszichológiailag alkalmas
- igazolja, hogy a vadászvizsgát letette
- életévét betöltötte
- nem áll cselekvőképességet kizáró, vagy korlátozó gondnokság alatt
- szándékos bűncselekmény elkövetése miatt nem ítélték el, vagy ha igen, úgy már mentesült a büntettet előélethez fűződő hátrányok alól
- akinél a lőfegyver, lőszer biztonságos tárolása biztosított.
A 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet kimondja, hogy vadászlőfegyver tartásához nem a rendőrhatóság előtt kell hatósági vizsgát tenni. E rendelet eltérő rendelkezése hiányában hosszú lőfegyver tartásához szükséges elméleti és gyakorlati jártasságot igazoló vizsgát az elméleti és gyakorlati részből álló, az Országos Rendőr-főkapitányság által kijelölt vizsgabizottsági tag részvételével tartott Állami Vadászvizsga helyettesíti.
- évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről. Ide kattintva elérhető!
A 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet ide kattintva elérhető!
Vadásszá válás feltételei Magyarországon, jogszabályi háttér
19/2022. (VII. 29.) AM rendelet
a vadászvizsgát megelőző tanfolyamról, a vadászvizsgáról, valamint a vadászíjjal, ragadozó madárral, magyar agárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgákról
A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény 100. § (1) bekezdés c) pont 9. alpontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 11. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
- A vadászvizsgára és a kiegészítő vizsgára történő jelentkezés feltétele
- § Vadászvizsgát, valamint vadászíjjal, ragadozó madárral, illetve magyar agárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgát (a továbbiakban együtt: kiegészítő vizsga) az a magyarországi lakóhellyel rendelkező személy tehet, aki a 17. életévét betöltötte, és
- a) vadászvizsga esetén a vadászvizsgára felkészítő és azt megelőző tanfolyamot (a továbbiakban: tanfolyam) a vizsga napját megelőző 2 éven belül igazoltan elvégezte, vagy a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény (a továbbiakban: Vtv.) 66. § (6) bekezdése alapján a tanfolyam elvégzése alól mentesült,
- b) kiegészítő vizsga esetén
- ba) vadászvizsga bizonyítvánnyal,
- bb) a vadászvizsga elméleti vizsgarészének eredményes teljesítéséről szóló igazolással vagy
- bc) érvényes vadászjeggyel
rendelkezik.
- A tanfolyam szervezése, indítása, ellenőrzése
- § (1) Tanfolyam szervezését a vadászati hatóság az 1. mellékletben meghatározott feltételeknek megfelelő természetes vagy jogi személynek (a továbbiakban: tanfolyamszervező) engedélyezi.
(2) A tanfolyam szervezésére jogosító engedélyt a vadászati hatóság 5 évre adja ki. Az új engedély kiadása legkorábban a korábbi engedély hatályának lejártát megelőző 60 napon belül kérelmezhető.
(3) Ha a tanfolyam szervezésére jogosító engedély kiadását követően az oktatóteremben, a gyakorló vadászterületben, a lőtérben, valamint az oktató személyében változás áll be, a tanfolyamszervező az 1. melléklet 2.2. és 2.3. pontjában meghatározott dokumentumok másolatának csatolásával haladéktalanul írásban – ideértve az elektronikus levelet is – bejelenti a vadászati hatóságnak.
(4) A vadászati hatóság a tanfolyam szervezésére kiadott, visszavont, valamint lejárt hatályú engedélyekről az Országos
Magyar Vadászkamarát (a továbbiakban: Vadászkamara) folyamatosan tájékoztatja.
(5) A tanfolyam engedélyezésével kapcsolatos dokumentumokat a vadászati hatóság az engedély kiadásától számított 10 évig megőrzi.
- § (1) A tanfolyam ellenőrzése érdekében a tanfolyamszervező
- a) a tanfolyam, valamint az elméleti és a gyakorlati órák kezdő és befejező időpontjáról, helyszínéről és az oktatók személyéről a tanfolyam kezdetét megelőzően legalább 8 nappal,
- b) az a) pontban meghatározottakban bekövetkező változásokat haladéktalanul
írásban – ideértve az elektronikus levelet is – bejelenti a vadászati hatóságnak.
(2) Ha az ellenőrzés olyan súlyú hiányosságot tár fel, amelyet nem lehet orvosolni, vagy a hiányosság orvoslására megadott határidő eredmény nélkül telt el, akkor a vadászati hatóság az engedélyt visszavonja.
- § (1) A tanfolyam időtartama legalább 100 darab 60 perces óra. Egy nap legfeljebb 8 elméleti óra tartható. A tanfolyam felépítését a 2. melléklet tartalmazza.
(2) A tanfolyam elméleti és gyakorlati órája kizárólag a tanfolyamon részt vevő (a továbbiakban: hallgató) személyes jelenlétével tartható meg.
(3) A tanfolyamszervező a hallgatóval képzési szerződést köt, amely tartalmazza
- a) a tanfolyamszervező nevét,
- b) a tanfolyam teljes óraszámát és menetrendjét, a helyszínek, időpontok és témakörök megjelölésével,
- c) az elméleti és gyakorlati órákról való hiányzások mértékével kapcsolatos jogkövetkezményre való felhívást,
- d) a tanfolyam díjának mértékét és fizetési módját, valamint
- e) a felek szerződésszegésének jogkövetkezményeit.
(4) A tanfolyamszervező a foglalkozásról jelenléti ívet vezet, amelyet 5 évig megőriz.
(5) A tanfolyam befejezésekor annak teljesítéséről a tanfolyamszervező a hallgató számára igazolást állít ki, ha a hallgató a 2. melléklet szerinti elméleti órák legalább 80%-án és – a (7) bekezdésben meghatározott eset kivételével – a gyakorlati órák 100%-án részt vett.
(6) A tanfolyam teljesítéséről szóló igazolás kötelező adattartalma:
- a) az igazolás sorszáma vagy iktatószáma,
- b) az igazolást kiállító tanfolyamszervező adatai,
- c) a tanfolyam kezdő és befejező dátuma,
- d) a hallgatónak a Vtv. 66/B. §-ában meghatározott adatai,
- e) a hallgató órákon való részvételére vonatkozó adatok az (5) és a (7) bekezdésben foglaltak alapján,
- f) a (8) bekezdésben meghatározott esetben a hallgató nyilatkozata,
- g) az igazolás kiállításának helye és dátuma, valamint
- h) az igazolást kiállító tanfolyamszervező képviselőjének aláírása.
(7) Nem tekinthető a gyakorlati óráról történő hiányzásnak, ha a gyakorlati vadászlövészeti vizsgára nem kötelezett, kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánó hallgató a vadászlőfegyver biztonságos kezelésével és a lővizsgára történő felkészüléssel kapcsolatos gyakorlati foglalkozáson nem vesz részt.
(8) A kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánó hallgató a tanfolyamra jelentkezéskor írásban nyilatkozik, ha a gyakorlati lővizsgát nem kívánja teljesíteni. A nyilatkozat tényét a tanfolyam teljesítéséről szóló igazoláson is rögzíteni kell.
- A tanfolyam oktatójára vonatkozó feltételek
- § (1) A tanfolyamon az a személy oktathat vadgazdálkodással, vadászattal kapcsolatos
- a) elméleti ismereteket, aki a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény végrehajtásának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott felsőfokú vadgazdálkodási képzettséggel,
- b) gyakorlati ismereteket, aki a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény végrehajtásának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott legalább középfokú vadgazdálkodási képzettséggel
és érvényes vadászjeggyel, valamint szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(2) Állategészségügyi elméleti ismereteket a tanfolyamon az a személy oktathat, aki
- a) okleveles állatorvos doktori szakképzettséggel vagy
- b) a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény végrehajtásának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott felsőfokú vadgazdálkodási képzettséggel
és érvényes vadászjeggyel, valamint szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(3) Fegyvertani elméleti ismereteket a tanfolyamon az a személy oktathat, aki
- a) a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény végrehajtásának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott felsőfokú vadgazdálkodási képzettséggel vagy
- b) a belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél a hivatásos szolgálati beosztásokról és a betöltésükhöz szükséges követelményekről szóló 30/2015. (VI. 16.) BM rendelet 9. melléklet 2.4.1.3. pontjában meghatározott felsőfokú rendészeti szakképzettséggel
és érvényes vadászjeggyel, valamint szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(4) Fegyverkezelési gyakorlati ismereteket a tanfolyamon az a személy oktathat, aki a rendőrség által kiadott, a lövészetvezetői tevékenység végzésére jogosító engedéllyel, érvényes vadászjeggyel és szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(5) Elsősegélynyújtási elméleti és gyakorlati ismereteket a tanfolyamon az a személy oktathat, aki államilag elismert legalább középfokú egészségügyi szakképesítéssel és szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(6) A szakmai gyakorlat megléte akkor igazolható, ha az oktató
- a) az (1) bekezdés, a (2) bekezdés b) pontja és a (3) bekezdés a) pontja szerinti esetben a vadgazdálkodási gyakorlatban, a vadászati közigazgatásban, a vadászati érdekképviseleti tevékenységben vagy a vadászati, valamint vadgazdálkodási szakmai oktatásban,
- b) a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben az állategészségügyi gyakorlatban vagy az állategészségügyi szakmai oktatásban,
- c) a (3) bekezdés b) pontja szerinti esetben a rendőrségnél a szolgálati lőfegyverek, lőszerek kezelésével (tárolásával, kiadásával, visszavételével) vagy az állomány lőfegyverhasználatra való kiképzésével kapcsolatos, illetve a szolgálati lőfegyver használatának terén kiemelt szintű felkészültséget feltételező munkakörben,
- d) a (4) bekezdés szerinti esetben lövészetvezetőként,
- e) az (5) bekezdés szerinti esetben a baleseti mentésben vagy egészségügyi intézmény sürgősségi osztályán
legalább 5 évig dolgozott.
- A vadászvizsga szabályai
- § (1) Vadászvizsgát a Vadászkamara lakóhely szerinti területi szervezeténél lehet tenni. A vadászvizsga díja huszonötezer forint, amelyet a Vadászkamara lakóhely szerinti területi szervezete részére kell megfizetni. A vizsgázó a vizsgán igazolja a vizsgadíj befizetését. A befizetett vizsgadíj a megjelölt vizsgán való részvételre jogosít.
(2) A fegyverismeretre és fegyverhasználatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsgarész vizsgadíja a vadászvizsga díjának ötven százaléka.
(3) A vadászvizsgát úgy kell megszervezni, hogy az egy napon vizsgázók száma a 20 főt nem haladhatja meg.
- § (1) Mentesül a vadászvizsga – kivéve a fegyverismeretre és fegyverhasználatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsga – teljesítési kötelezettsége alól az, aki a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény végrehajtásának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott középfokú vagy felsőfokú vadgazdálkodási képzettséggel rendelkezik.
(2) A fegyverismeretre és fegyverhasználatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsgát nem helyettesíti a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 26. § (1) bekezdés a) pont ab) alpontja szerinti fegyverismereti vizsga.
(3) A kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánó személy a 4. § (5) bekezdése alapján kiadott igazolás bemutatásával egyidejűleg bocsátható az elméleti vizsgarészre.
- § (1) A vadászvizsga vizsgabizottsága 4 főből áll, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. A vizsgabizottság elnöke a Vadászkamara területi szervezetének titkára, tagjai a vadászati hatóság által delegált tájegységi fővadász, a területi vadászati hatóság által delegált személy, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság által delegált személy. A vizsgabizottság elnökének akadályoztatása esetén a vizsgabizottság elnöki feladatát a Vadászkamara főtitkára által felkért személy látja el.
(2) A vizsgabizottság elnöke és tagja nem lehet olyan személy, aki tanfolyamszervezői engedéllyel rendelkezik, vagy az ilyen engedéllyel rendelkező személy Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozója.
(3) A vizsgabizottság elnöke, tagja oktatóként részt vehet a tanfolyamon.
(4) A vadászvizsga elméleti részét a 4 főből álló vizsgabizottság előtt kell letenni.
(5) A vadászvizsga gyakorlati részét a 4 főből álló vizsgabizottság legalább 2 tagja előtt kell letenni.
- § (1) A vadászvizsga a 3. mellékletben meghatározottak szerint – kivéve a kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánó személyt – gyakorlati és elméleti vizsgarészből áll.
(2) A vizsgázó eredményes gyakorlati vizsgarészt követően bocsátható az elméleti vizsgarészre.
(3) A gyakorlati vizsgarész vizsgafeladatainak végrehajtásáról jegyzőkönyvet kell felvenni, amely tartalmazza a vizsgázónak a Vtv. 66/B. §-ában meghatározott adatait is. A vizsgafeladatok közvetlen befejeztével a jegyzőkönyvet a lövészetvezető, a vizsgabizottság jelenlévő tagjai és a vizsgázó aláírja. A jegyzőkönyv egy másolati példánya a vizsgázót illeti meg.
(4) Ha a vizsgázó a vadászvizsga elméleti vizsgarészét eredménytelenül teljesíti, akkor az eredménytelen elméleti vizsgarész napját követő 1 éven belül legfeljebb 2 alkalommal lehetősége van arra, hogy a teljes vizsgadíj megfizetése mellett csak az elméleti vizsgarészt ismételje meg.
(5) Ha a vizsgázó a (4) bekezdésben meghatározottak szerint sem tudja eredményesen teljesíteni az elméleti vizsgarészt, akkor a vadászvizsga minden vizsgarészének újbóli teljesítése szükséges.
(6) Ha a vizsgázó a tanfolyam teljesítésétől számított 2 éven belül nem tesz eredményes vadászvizsgát, akkor csak a tanfolyam újbóli elvégzését követően jelentkezhet ismételten vizsgára.
- A kiegészítő vizsgák szabályai
- § (1) Kiegészítő vizsgára jelentkezni a Vadászkamara országos szervezeténél lehet. A kiegészítő vizsga díja a vadászvizsga díjának ötven százaléka, amelyet a Vadászkamara országos szervezete részére kell megfizetni. A befizetés tényét a vizsgán igazolni kell.
(2) A kiegészítő vizsgákat évente legalább egy alkalommal szervezi meg a Vadászkamara országos szervezete által kijelölt területi szervezet.
- § (1) A kiegészítő vizsga vizsgabizottsága – a (2) bekezdésben meghatározott esetet kivéve – 3 főből áll. Elnöke a Vadászkamara országos szervezete által kijelölt területi szervezet titkára, tagjai a vadászati hatóság által delegált tájegységi fővadász, valamint a Vadászkamara országos szervezete által, az adott kiegészítő vizsga szakterületén jártas személyekből felkért szakember.
(2) A ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga vizsgabizottságának az (1) bekezdésben meghatározott személyeken túl tagja a természetvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium, valamint a solymászati tevékenység természetvédelmi engedélyezéséért felelős hatóság képviselője. A kiegészítő vizsga elméleti vizsgarészének eredményes teljesítéséről a vizsgabizottság igazolást állít ki a vizsgázó részére. A kiegészítő vizsga gyakorlati részét az 5 főből álló vizsgabizottság legalább 3 tagja előtt lehet letenni.
- § (1) A vadászíjjal való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga eredményes letételének a 3. melléklet 2. pontjában meghatározott vizsgarészek teljesítése minősül.
(2) A ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga eredményes letételének a 3. melléklet 3. pontjában meghatározott vizsgarészek teljesítése minősül.
(3) A magyar agárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga eredményes letételének a 3. melléklet 4. pontjában meghatározott vizsgarészek teljesítése minősül.
(4) Ha a vizsgázó eredménytelen kiegészítő vizsgát tesz, a következő vizsga során a teljes vizsgadíj megfizetése mellett csak az eredménytelen vizsgarészt kell megismételnie.
- A vadászvizsga és kiegészítő vizsga lefolytatásának közös szabályai
- § (1) A Vadászkamara területi szervezete a vadászvizsga és a kiegészítő vizsga (a továbbiakban ezen alcím tekintetében együtt: vizsga) időpontjáról és helyszínéről a vizsgaidőpontot megelőzően legalább 15 nappal írásban – ideértve az elektronikus levelet is – tájékoztatja a vadászati hatóságot.
(2) A vizsgán kizárólag a vizsgázók, a vizsgabizottság tagjai és elnöke, a vizsga lebonyolításához szükséges technikai személyzet, valamint a vizsga ellenőrzését végzők lehetnek jelen.
(3) Vizsgát magyar nyelven lehet tenni.
(4) A vizsga tananyagát a 4. mellékletben meghatározott ismeretek képezik.
(5) A vizsga akkor tekinthető eredményesnek, ha a vizsgázó a számára előírt valamennyi vizsgarészt a 3. mellékletben meghatározott módon eredményesen teljesíti.
(6) A Vadászkamara összeállítja, és szükség esetén frissíti
- a) a vizsga írásbeli kérdéseit azok helyes válaszaival,
- b) a szóbeli kérdéseket, valamint
- c) a vizsgán használt képanyagot.
(7) A vizsga (6) bekezdés szerinti anyagai akkor alkalmazhatók, ha azokat a vadászati hatóság a hatályos jogszabályok, valamint a vadbiológiai és vadgazdálkodási szakmai ismeretek alapján jóváhagyta.
(8) A vizsgabizottság elnökét és tagjait a megjelent vizsgázók száma alapján vizsgáztatási díj illeti meg, amely a vizsgabizottság tagjai esetében vizsgázónként az 1 főre eső vizsgadíj 10 százaléka, a bizottság elnöke esetében az 1 főre eső vizsgadíj 15 százaléka.
(9) A vizsgabizottság elnöke és tagja – a (10) bekezdésben meghatározott esetet kivéve – csak felsőfokú végzettséggel rendelkező személy lehet.
(10) A 11. § (1) bekezdésében meghatározott, adott kiegészítő vizsga szakterületén jártas személyekből felkért szakember legalább középfokú végzettséggel rendelkező személy lehet.
- § (1) A vizsgára jelentkezőkről, továbbá a vizsgán részt vevőkről a Vadászkamara a Vtv. 66/B. §-ában meghatározott adatokon túl nyilvántartja
- a) a tanfolyam teljesítéséről szóló igazolás kiállításának napját,
- b) a vizsgát lebonyolító Vadászkamara területi szervezetének megnevezését,
- c) a vizsga dátumát és helyszínét,
- d) a vizsga típusát,
- e) a vizsgára jelentkezők számát,
- f) a vizsgára jelentkezés dátumát,
- g) az elméleti és gyakorlati vizsgák részeinek eredményét, időpontját,
- h) a bizonyítvány számát.
(2) Eredményes vizsga esetén a vizsgabizottság az 5. melléklet szerinti,
- a) a vadászvizsga elméleti és gyakorlati vizsgarészének eredményes teljesítését igazoló vadászvizsga bizonyítványt,
- b) a vadászvizsga elméleti vizsgarészének eredményes teljesítéséről szóló igazolást vagy
- c) a kiegészítő vizsga típusának megfelelő kiegészítő vizsga bizonyítványt
állít ki, amelyet a vizsgázó a vizsga letételét követően kézhez kap.
(3) A kiállított bizonyítvány, illetve igazolás szigorú számadású nyomtatványnak minősül.
(4) A vizsgáztatásról és a kiadott bizonyítványokról, valamint igazolásokról a Vadászkamara területi szervezete nyilvántartást vezet (a továbbiakban: Vadászvizsga Főkönyv), amely – a Vtv. 66/B. §-ában meghatározott adatokon túl – tartalmazza a vizsga típusát és a bizonyítvány számát.
(5) A Vadászvizsga Főkönyv nyilvántartó lapját a vizsgát követően a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják. A Vadászvizsga Főkönyv nem selejtezhető.
- Záró rendelkezések
- § (1) Ez a rendelet 2022. augusztus 1-jén lép hatályba.
(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt a vadászati hatóság részére bejelentett tanfolyamra e rendeletet akkor kell alkalmazni, ha a tanfolyam e rendelet hatálybalépését követően indult.
(3) Az e rendelet hatálybalépése előtt eredménytelen vadászvizsgát tett vizsgázónak az e rendelet hatálybalépését követő 2 hónapig van lehetősége az eredménytelen vizsga letétele szerinti Vadászkamara területi szervezeténél vizsgát tenni.
(4) Az e rendelet hatálybalépése előtt kiadott tanfolyamszervezői engedélyek esetén a tanfolyamszervezőnek legkésőbb 2022. december 31-ig kell az e rendelet szerinti tanfolyam oktatójára vonatkozó feltételeknek való megfelelést a vadászati hatóság felé igazolnia.
- § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 9. cikkének való megfelelést szolgálja.
- §*
- melléklet a 19/2022. (VII. 29.) AM rendelethez
A vadászvizsgát megelőző tanfolyam szervezésének engedélyezéséhez szükséges feltételek
- A tanfolyamszervezés tárgyi feltételei:
1.1. oktatóterem,
1.2. gyakorló vadászterület, valamint lőtér, továbbá
1.3. a trófeabírálat megfelelő szintű elsajátításához szükséges trófeák (fajonként legalább 1 db trófeabírálati szempontok bemutatására alkalmas gímszarvas, dámszarvas, őz, muflon és vaddisznó trófea), szemléltető ábrák, hanganyag, fotóanyag.
- A tanfolyamszervezés engedélyezéséhez szükséges dokumentumok:
2.1. részletes képzési terv,
2.2. az 1.1. és 1.2. pontokban meghatározottak esetében az azok használatát igazoló dokumentum, valamint
2.3. a tanfolyamon oktatók nevét, valamint végzettségét és szakmai gyakorlatát igazoló dokumentumok másolata.
- melléklet a 19/2022. (VII. 29.) AM rendelethez
A vadászvizsgát megelőző tanfolyam felépítése
- Elméleti foglalkozás
(legalább 70 óra időtartamban)
Oktatandó témakörök:
1.1. a vadászat gyakorlásának személyi és tárgyi feltételeivel,
1.2. a fegyverrel, lőszerrel, ballisztikával, optikával, valamint a vadászlőfegyver biztonságos kezelésével és a megfelelő szintű lőkészség elsajátításával,
1.3. a balesetvédelemmel, a lőtt sérülések ellátásával és az elsősegélynyújtással,
1.4. az emberre fokozott veszélyt jelentő vadbetegségekkel, a lőtt vad kezelésével, a vadhús felhasználásával és higiéniájával,
1.5. a vadállományt fenyegető járványos vagy nagy gazdasági kárral járó állatbetegségekkel és az ellenük való védekezés alapvető járványvédelmi ismereteivel,
1.6. a vadászható emlős- és madárfajokkal és a velük összetéveszthető védett fajokkal,
1.7. a vadászati módokkal, eszközökkel és a vadászkutyafajták használatával,
1.8. a vadgazdálkodással,
1.9. a vadgazdálkodási berendezésekkel,
1.10. a trófeabírálattal,
1.11. a természetvédelem vadászokat érintő jogi rendelkezéseivel és gyakorlati feladataival,
1.12. a vadászati hagyományokkal és kultúrával,
1.13. a vadászati igazgatás rendszerével, a hazai és nemzetközi vadászati szervezetekkel és a vadászati jog legfontosabb rendelkezéseivel, valamint
1.14. a jogszabálysértések szankciórendszerével
kapcsolatos elméleti ismeretek.
- Gyakorlati foglalkozás
(legalább 30 óra időtartamban, legnagyobb megengedett csoportlétszám 20 fő)
2.1. elsősegélynyújtással (lőtt sérülések ellátása, vérzéscsillapítás, újraélesztés) kapcsolatos gyakorlati foglalkozás (legalább 2 óra időtartamban),
2.2. vadászlőfegyver biztonságos kezelésével és a lővizsgára történő felkészüléssel kapcsolatos gyakorlati foglalkozás (legalább 20 óra időtartamban), valamint
2.3. egy apróvadas és egy nagyvadas vagy egy vegyesvadas jellegű vadászterület vadgazdálkodási és vadászati berendezéseinek bemutatása, ahol a vadászat különböző módjainak ismertetése is megtörténik.
- melléklet a 19/2022. (VII. 29.) AM rendelethez
Vizsgaszabályzat
- A VADÁSZVIZSGA
1.1. Gyakorlati vizsgarész (lővizsga)
A vadászvizsga gyakorlati vizsgarésze a sörétes és a golyós vadászfegyver biztonságos kezelésének készségszintű elsajátítását ellenőrzi. A vizsgázónak a fegyver kezelésében a jártasság szintjét kell bizonyítania.
A vizsgázónak bizonyítania kell, hogy rendelkezik a lőfegyver biztonságos és balesetmentes kezeléshez szükséges ismeretekkel. Ezt a golyós és a sörétes vadászfegyver biztonságos és eredményes kezelése során bizonyítja.
A gyakorlati vizsgarészért felelős: a lövészetvezető és a vizsgabizottság jelenlévő tagjai, akik felügyelik és minősítik a vizsgarész szakszerű lefolyását.
A feladatrészek végrehajtására a lövészetvezető ad utasítást és a vizsgabizottság tagjaival együtt értékeli is azt. A lövészetvezető közvetlen jelenlétével szavatolja a gyakorlat végrehajtásának biztonságát.
Ha a vizsgázó nem tudja technikailag végrehajtani az adott feladatrészt, nem éri el az előírt találatszámot, vagy megsérti a fegyverkezelés biztonsági szabályait, a gyakorlatot befejezi és a vizsgája eredménytelen.
1.1.1. A golyós fegyver kezelése és a lövés
A feladatot nagyvad elejtésére alkalmas, tolózáras, távcsöves, gyorsítóval ellátott és tárazható golyós lőfegyverrel kell végrehajtani. A vizsgázó a lövés során a fegyvert ülő helyzetben támaszthatja.
- feladat: Vegye el a fegyverállványról a fegyvert.
- feladat: Ellenőrizze, hogy nincs-e idegen anyag a fegyver csövében.
Ki kell szednie a zárdugattyút, majd vissza kell tennie.
- feladat: Válassza ki a fegyverhez illő lőszert.
Legalább 3 különböző kaliberű